Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 11
Realitní zpravodaj

Co vše se zapisuje do katastru nemovitostí

Co vše se zapisuje do katastru nemovitostí
4.12.2023 - Zápisem týkajícím se práv do katastru nemovitostí se rozumí zápis věcných práv, práv ujednaných jako věcná, nájmu a pachtu. Existují tři druhy zápisů: vklad, záznam a poznámka. Věcná..

Na hypotéku dosáhne více zájemců. ČNB zrušila další omezení

Na hypotéku dosáhne více zájemců. ČNB zrušila další omezení
30.11.2023 - Česká národní banka (ČNB) na svém včerejším zasedání rozhodla o deaktivaci ukazatele DTI. Parametr DTI (Debt To Income) stanovuje poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše..

Čeká nás velká nájemní revoluce? Návrh nového zákona řeší, jak zamezit řetězení nájemních smluv

Čeká nás velká nájemní revoluce? Návrh nového zákona řeší, jak zamezit řetězení nájemních smluv
29.11.2023 - V rámci chystaného zákona o podpoře v bydlení chce vláda mj. zamezit řetězení nájemních smluv na dobu určitou. Je však otázkou, zda to bude výhodné pro obě smluvní strany, nebo zda to..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2023

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2023

Vážení klienti, ráda bych Vás touto cestou chtěla informovat o Dani z nemovitých věcí za rok 2023. Za rok 2022 je tato daň zaplacena původním majitelem (prodávajícím).

Přiznání k Dani z nemovitých věcí musí v roce 2023 podat ten, kdo v roce 2022 nabyl – koupil, dostal nebo zdědil – nemovitost. Může se to však týkat i majitelů, kteří vlastní nemovitost již delší dobu, ale měnili v loňském roce skutečnosti, které jsou zásadní pro vyměření daně. Tím se myslí např.  přístavba, změna druhu pozemku na stavební pozemek a jiné změny, které ovlivňují základ daně z nemovitých věcí.

Současný majitel (kupující/ dědic…) má povinnost se k této dani přihlásit nejpozději do 31.1.2023 na FÚ (finančním úřadě) dle místa svého trvalého bydliště. Ke stejnému datu klienti, kteří v roce 2022 prodali nemovitost, by tuto skutečnost (změnu) měli též oznámit na FÚ, pod který spadají dle místa svého trvalého bydliště. Toto se týká případů, kdy transakce proběhly v jednom kraji, ve kterém účastníci také bydlí.

Pokud však kupec z Brna např. pořídil chatu na Vysočině (v jiném kraji), musí se k dani přihlásit tam. Stejně tak majitelé ze Zlínska prodávající dům v Brně musí daň odhlásit v Brně. Na vašem FÚ si tyto informace můžete telefonicky ověřit.

Na FÚ si s sebou prosím vezměte kupní smlouvu, darovací smlouvu…. nebo vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí.

Pokud se majitele nemovitosti přiznání týká, měl by jej včas podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, zaslat poštou, či elektronicky (řádné přiznání). Majitelé aktivní datové schránky jsou povinni zaslat řádné, úplné daňové přiznání elektronicky. Pokud tak neučiní, riskují pokutu. V případě odeslání poštou se vždy uznává datum podání na poště. Posledním dnem pro podání řádného daňového přiznání je 31. ledna.

Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas do 31.5.2023.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, jsem tu pro Vás.

Ing. Silvie Hynštová

e-mail: [email protected]; telefon: 775 582 092

1 - _MG_4275+ (1)