Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 20
Realitní zpravodaj

Co hostům ve vašem apartmánu zaručeně vykouzlí úsměv na tváři

Co hostům ve vašem apartmánu zaručeně vykouzlí úsměv na tváři
19.6.2024 - Vlastníte-li apartmán nebo jinou nemovitost určenou ke krátkodobému pronájmu, nesmíte zapomenout na dvě důležité věci. Jednak jak dát o pronájmu vědět potřebnému okruhu zájemců, a jak jim..

Můžete bydlet v nebytovém prostoru?

Můžete bydlet v nebytovém prostoru?
17.6.2024 - Z hlediska občanského zákona lze pronajmout i nebytový prostor za účelem bydlení. Na druhou stranu stavební zákon ano, a dokonce pod pohrůžkou pokuty do výše půl milionu korun. Přitom..

Za jakých podmínek je možné v bytě podnikat

Za jakých podmínek je možné v bytě podnikat
13.6.2024 - V pocovidové době začala být naprosto běžná práce z domova. Něco jiného však je, pokud z domova pracuje zaměstnanec na základě povolení – či pověření zaměstnavatele, a něco jiného, pokud..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2023

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2023

Vážení klienti, ráda bych Vás touto cestou chtěla informovat o Dani z nemovitých věcí za rok 2023. Za rok 2022 je tato daň zaplacena původním majitelem (prodávajícím).

Přiznání k Dani z nemovitých věcí musí v roce 2023 podat ten, kdo v roce 2022 nabyl – koupil, dostal nebo zdědil – nemovitost. Může se to však týkat i majitelů, kteří vlastní nemovitost již delší dobu, ale měnili v loňském roce skutečnosti, které jsou zásadní pro vyměření daně. Tím se myslí např.  přístavba, změna druhu pozemku na stavební pozemek a jiné změny, které ovlivňují základ daně z nemovitých věcí.

Současný majitel (kupující/ dědic…) má povinnost se k této dani přihlásit nejpozději do 31.1.2023 na FÚ (finančním úřadě) dle místa svého trvalého bydliště. Ke stejnému datu klienti, kteří v roce 2022 prodali nemovitost, by tuto skutečnost (změnu) měli též oznámit na FÚ, pod který spadají dle místa svého trvalého bydliště. Toto se týká případů, kdy transakce proběhly v jednom kraji, ve kterém účastníci také bydlí.

Pokud však kupec z Brna např. pořídil chatu na Vysočině (v jiném kraji), musí se k dani přihlásit tam. Stejně tak majitelé ze Zlínska prodávající dům v Brně musí daň odhlásit v Brně. Na vašem FÚ si tyto informace můžete telefonicky ověřit.

Na FÚ si s sebou prosím vezměte kupní smlouvu, darovací smlouvu…. nebo vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí.

Pokud se majitele nemovitosti přiznání týká, měl by jej včas podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, zaslat poštou, či elektronicky (řádné přiznání). Majitelé aktivní datové schránky jsou povinni zaslat řádné, úplné daňové přiznání elektronicky. Pokud tak neučiní, riskují pokutu. V případě odeslání poštou se vždy uznává datum podání na poště. Posledním dnem pro podání řádného daňového přiznání je 31. ledna.

Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas do 31.5.2023.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, jsem tu pro Vás.

Ing. Silvie Hynštová

e-mail: [email protected]; telefon: 775 582 092

1 - _MG_4275+ (1)