Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 14
Realitní zpravodaj

Měsíční splátky hypotečních úvěrů výrazně rostou

Měsíční splátky hypotečních úvěrů výrazně rostou
12.5.2026 - Zájemci o hypoteční úvěr se musí připravit na novou realitu, která zní – sazby nad pětiprocentní hranicí. Předchozí kontinuální pokles je alespoň pro zatím minulostí. Průměrná nabídková..

Práva vlastníků mají přednost. Soud smetl zákaz pronájmů ve stanovách SVJ

Práva vlastníků mají přednost. Soud smetl zákaz pronájmů ve stanovách SVJ
11.5.2026 - Platí to i pro pronajímání bytů v osobním vlastnictví. A stanovy SVJ to musí respektovat. Pokud se přesto do stanov dostane klauzule, v níž bude potřeba souhlasu SVJ s pronajímáním bytů v..

Když nemovitost z inzerátu už není k dispozici. Jak funguje realitní trh

Když nemovitost z inzerátu už není k dispozici. Jak funguje realitní trh
5.5.2026 - Už se vám stalo, že jste byli zklamaní, protože jste si v inzertním magazínu přečetli nabídku na pronájem nebo prodej bytu a když jste zavolali na uvedené číslo, už to nebylo aktuální?..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » Oživení realitního trhu?

Oživení realitního trhu?

Jarní oživení realitního trhu může přinést současné snižování sazeb hypotečních úvěrů spolu s poklesem cen nemovitostí. Ale na výraznější pokles sazeb musí klienti bank počkat do chvíle, kdy ČNB dostane inflaci pod kontrolu a sníží základní REPO sazbu.

Nabídková sazba hypoték

Hypoteční úvěry jsou aktuálně nabízeny v průměru za 6,3 %, ale v meziročním srovnání to znamená výrazný pokles. Banky a úvěrová družstva reagují na blížící se jarní měsíce, které vybízejí k zahájení stavební sezóny. Pokles úroků u hypotečních úvěrů rovněž souvisí s konkurenčním bojem bank, protože řada z nich se snaží nabídnout atraktivní podmínky klientům, kterým končí fixace u jiné banky.

V posledních dvou letech jsme byli svědky prakticky nepřetržitého růstu sazeb u hypotečních úvěrů, k mírnému poklesu došlo pouze v měsících září a říjen 2022.

Měsíční splátka se mění jen minimálně

Pokud bychom uvažovali hypoteční úvěr na 3,5 milionu korun se splatností 25 let, znamená to při průměrné úrokové míře pokles splátky asi o 200 Kč měsíčně. Výše splátky modelového úvěru by dosahovala 23 tisíc korun.

Nejvýraznější pokles úrokové sazby byl zaznamenán u hypoték s tříletou fixací nejmenší pokles byl zaznamenán u hypoték s fixací na 1 rok.

Vzhlížejme ke konci března

Česká národní banka bude o nastavení REPO sazby jednat koncem března. V současné chvíli se však předpokládá, že z důvodu boje proti inflaci pozmění současnou sazbu. S největší pravděpodobností zůstane základní dvoutýdenní REPO sazba na 7 %. Analytici očekávali snížení REPO sazby a s ní související oživení hypotečního trhu, které avizovali na podzimní měsíce. Podle nového výhledu bychom se výraznějšího oživení dočkali až začátkem roku 2024. 

Cenově dostupné nemovitosti

Na realitním trhu se začíná projevovat pokles cen nemovitostí, kupující reagují a v předstihu navštěvují banky, aby získali kalkulaci, k jaké pořizovací ceně nemovitosti se mohou zavázat, pokud ji budou chtít financovat hypotečním úvěrem. Řada z nich je však omezena na straně příjmů.

U starších nemovitostí byl zaznamenán pokles nabídkových cen až o 30 %, nejméně zlevňují novostavby v atraktivních lokalitách a v centrech měst.

Mějte se krásně.

mobil: 775 582 092, [email protected]

1 - _MG_4275+ (1)