Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 15
Realitní zpravodaj

Co je třeba připravit k odhadu ceny nemovitosti

Co je třeba připravit k odhadu ceny nemovitosti
20.2.2024 - Odhad nemovitosti je nutný v několika případech. Především je to při koupi nemovitosti na hypotéku, dále pro dědické řízení a rozdělení společného jmění manželů. V dalších případech sice..

K čemu slouží pozemkové úpravy a kdy vám přijdou vhod?

K čemu slouží pozemkové úpravy a kdy vám přijdou vhod?
16.2.2024 - Každý pozemek má svoji historii a do jejich uspořádání se promítalo v průběhu staletí mnoho faktorů. Proto nemusí být stávající uspořádání nejvhodnější pro zdraví krajiny, a také..

Úrokové sazby mírně klesají, koupě investiční nemovitosti bude výhodnější

Úrokové sazby mírně klesají, koupě investiční nemovitosti bude výhodnější
15.2.2024 - Česká národní banka držela skoro celý minulý rok základní úrokovou sazbu na 7 %. První dobrá zpráva přišla v prosinci, kdy ji banka snížila o 0,25 procentního bodu. A 8. února letošního..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » NEZAPOMEŇTE na přiznání k Dani z nemovitých věcí za rok 2024

NEZAPOMEŇTE na přiznání k Dani z nemovitých věcí za rok 2024

Vážení klienti, ráda bych Vás touto cestou chtěla informovat o Dani z nemovitých věcí za rok 2024. Za rok 2023 je tato daň zaplacena původním majitelem (prodávajícím).

Přiznání k Dani z nemovitých věcí musí v roce 2024 podat ten, kdo v roce 2023 nabyl – koupil, dostal nebo zdědil – nemovitost. Může se to však týkat i majitelů, kteří vlastní nemovitost již delší dobu, ale měnili v loňském roce skutečnosti, které jsou zásadní pro vyměření daně. Tím se myslí např.  přístavba, změna druhu pozemku na stavební pozemek a jiné změny, které ovlivňují základ daně z nemovitých věcí.

Současný majitel (kupující/ dědic…) má povinnost se k této dani přihlásit nejpozději do 31.1.2024 na FÚ (finančním úřadě) dle místa svého trvalého bydliště. Ke stejnému datu klienti, kteří v roce 2023 prodali nemovitost, by tuto skutečnost (změnu) měli též oznámit na FÚ, pod který spadají dle místa svého trvalého bydliště. Toto se týká případů, kdy transakce proběhly v jednom kraji, ve kterém účastníci také bydlí.

Pokud však kupec z Brna např. pořídil chatu na Vysočině (v jiném kraji), musí se k dani přihlásit tam. Stejně tak majitelé ze Zlínska prodávající dům v Brně musí daň odhlásit v Brně. Na vašem FÚ si tyto informace můžete telefonicky ověřit.

Na FÚ si s sebou prosím vezměte kupní smlouvu, darovací smlouvu…. nebo vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí.

Pokud se majitele nemovitosti přiznání týká, měl by jej včas podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, zaslat poštou, či elektronicky (řádné přiznání). Majitelé aktivní datové schránky jsou povinni zaslat řádné, úplné daňové přiznání elektronicky. Pokud tak neučiní, riskují pokutu. V případě odeslání poštou se vždy uznává datum podání na poště. Posledním dnem pro podání řádného daňového přiznání je 31. ledna.

Můžete také využít online finančního úřadu (www.mojedane.cz) a podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí elektronicky z pohodlí domova.

Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas do 31.5.2024.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, jsem tu pro Vás.

Ing. Silvie Hynštová

e-mail: [email protected]; telefon: 775 582 092

Návrh bez názvu(1)