Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 21
Realitní zpravodaj

V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020?

V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020?
21.1.2021 - Máme za sebou velmi turbulentní rok. Na začátku roku 2020 by nejspíš nikdo nevěřil tomu, že již o pár týdnu později dojde ke kompletnímu vypnutí české ekonomiky, izolaci lidí a obav z..

Nemovitostí na prodej je nedostatek. Koupit za rozumnou cenu je stále těžší

Nemovitostí na prodej je nedostatek. Koupit za rozumnou cenu je stále těžší
20.1.2021 - Rok 2020 patřil zájmem o nákup nemovitostí k rekordním. Velká poptávka po vlastním bydlení se projevila nejrychlejším růstem cen nemovitostí za posledních 10 let. Již ve druhém čtvrtletí..

Spořitelny půjčily v roce 2020 na bydlení 70 miliard. Hypotéky míří za rekordem

Spořitelny půjčily v roce 2020 na bydlení 70 miliard. Hypotéky míří za rekordem
19.1.2021 - Minulý týden byly zveřejněny obchodní výsledky stavebních spořitelen za rok 2020. Celkem loni spořitelny uzavřely bezmála 520 000 nových smluv o stavebním spoření (včetně navýšení..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » Daň z příjmu při prodeji nemovitosti od 1.1.2021

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti od 1.1.2021

Krátké info ohledně daně z příjmu: Od 1.1. 2021 vejde v účinnost novela zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu, kterou se mj. mění lhůta pro osvobození od daně z příjmu z 5 na 10 let vlastnictví nemovitosti (tzv. "časový test").

Vlastník nemovitosti, který nemovitost nabyl do 31.12.2020 (tzn. podal do tohoto data návrh na vklad do katastru nemovitostí, protože k tomuto dni nabývá vlastnické právo), může nemovitost se ziskem prodat po 5 letech od nabytí a je osvobozen od daně z příjmu.

Dosavadní lhůta 5 let se vztahuje na všechny stávající vlastníky nemovitosti a na 10 let se jim neprodlužuje!

Ten, kdo nemovitost nabude od 1.1.2021, bude od daně z příjmu osvobozen až po 10 letech držení. Máte-li tedy potencionálního zájemce, který s koupí váhá, může to být jeden z argumentů, proč kupní smlouvu uzavřít a návrh na vklad vlastnického práva podat ještě v tomto roce.

U příjmu za převod družstevního podílu v bytovém družstvu zůstává lhůta pro osvobození od daně 5 let.

Osvobození po 2 letech bydlení bude stále platné?

Ano. § 4, bod 1 a) zákona o daních z příjmu platí nadále beze změny.

Osvobozen je od daně ten, kdo měl bezprostředně před prodejem v nemovitosti bydliště po dobu 2 let.

Pro tuto lhůtu není podstatná doba vlastnictví. Osvobozen bude například i poplatník, který koupil byt, kde byl v nájmu 3 roky a 2 měsíce po nabytí do vlastnictví ho prodal.

Nejasnosti bývají i ohledně termínu "bydliště". Tento termín neznamená trvalý pobyt nahlášený na příslušné ohlašovně. Znamená, že poplatník nemovitost užíval k bydlení. Oficiální místo trvalého pobytu mohl mít na zcela odlišné adrese. Bydliště však na výzvu finančního úřadu musí doložit, například platbou elektřiny, plynu, internetu atd.

Pro finanční úřad je podstatný termín "bezprostředně". Pokud se vlastník odstěhuje a nemovitost prodá až po nějaké době, osvobození se na něj nevztahuje.

čerpáno Bc. Marie Ratajová ABES

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, jsem tu pro Vás.

Ing. Silvie Hynštová

mobil: 775 582 092, mail: [email protected]  

FOTO male (1)