Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 25
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Realitní info » Daň z nemovitosti za rok 2019

Daň z nemovitých věcí za rok 2019

26.11.2018

Vážení klienti,

ráda bych Vás touto cestou chtěla informovat o Dani z nemovitých věcí. Za rok 2018 je tato daň zaplacena původním majitelem (prodávajícím). 
Přiznání k Dani z nemovitých věcí musí v roce 2019 podat ten, kdo v roce 2018 nabyl – koupil, dostal nebo zdědil – nemovitost. Může se to však týkat i majitelů, kteří vlastní nemovitost již delší dobu, ale měnili v loňském roce skutečnosti, které jsou zásadní pro vyměření daně. Tím se myslí např.  přístavba, změna druhu pozemku na stavební pozemek a jiné změny, které ovlivňují základ daně z nemovitých věcí.

Současný majitel( kupující/ dědic) má povinnost se k této dani přihlásit nejpozději do 31.1.2019 na FÚ ( finančním úřadě) dle místa svého trvalého bydliště. Ke stejnému datu klienti, kteří v roce 2018 prodali nemovitost, by tuto skutečnost (změnu) měli též oznámit na FÚ, pod který spadají dle místa svého trvalého bydliště. Toto se týká případů, kdy transakce proběhly v jednom kraji, ve kterém účastníci také bydlí.

Pokud však kupec z Brna např. pořídil chatu na Vysočině ( v jiném kraji), musí se k dani přihlásit tam. Stejně tak majitelé ze Zlínska prodávající dům v Brně musí daň odhlásit v Brně. Na vašem FÚ si tyto informace můžete telefonicky ověřit.

Na FÚ si s sebou prosím vezměte kupní smlouvu nebo vyrozumění o uskutečněné transakci z katastru.

Pokud se majitele nemovitosti přiznání týká, měl by jej včas podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, zaslat poštou, či elektronicky. Majitelé aktivní datové schránky jsou povinni zaslat přiznání elektronicky. V případě odeslání poštou se vždy uznává datum podání na poště. Posledním dnem pro podání řádného daňového přiznání je 31. leden.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat, jsem tu pro Vás.

Ing. Silvie Hynštová

mobil: 775 582 092, mail: [email protected]

_MG_4275+ (1)